Masaż klasyczny


Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, izometryczny itp. Ma na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Znajduje zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, kardiologii oraz chorób internistycznych.

 

  • Masaż klasyczny leczniczy

Masaż klasyczny leczniczy działa przeciwbólowo, uaktywnia przepływ krwi i limfy, polepsza odżywienie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona. Regularne stosowanie masażu polepsza ogólne samopoczucie.
Wskazania:
Stosowany jest m.in. w chorobach narządu ruchu (skręcenia, zwichnięcia, złamania, zapalenia stawów, mięśni, ścięgien), skrzywieniach kręgosłupa, chorobach kręgosłupa, zespołach bólowych, chorobach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (porażenia, niedowłady, nerwobóle), chorobach układu krążenia, zaparciach, bliznach.

 

  • Masaż relaksacyjny

Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, następnie całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i napięcia psychicznego, a tym samym, uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Masaż ten przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, pomaga w walce z bezsennością.
Wskazania:
Stosowany w celu rozluźnienia mięśni i odstresowania.

 

  • Masaż izometryczny

Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Zadaniem tego zbiegu jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom bez obciążania organizmu ćwiczeniami. Pozwala również zwalczać skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym np. u sportowców. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom.
Wskazania:
Stosowany jest po długotrwałym unieruchomieniu (np. po złamaniach), w zanikach mięśni, niedowładach wiotkich, skoliozach i u sportowców.

 

  • Masaż kontralateralny

U podstaw tego masażu leżą założenia z zakresu neurofizjologii. Oddziaływanie masażu na zdrową kończynę aktywizuje przepływ krwi i bodźców nerwowych za pośrednictwem skrzyżowań naczyniowo-ruchowych odruchów fizjologicznych po stronie przeciwnej w ok. 30%. Wraz z dużym przekrwieniem dochodzi do lepszego odżywienia przekrwionych obszarów i co za tym idzie szybszego procesu gojenia. Dzięki jego zastosowaniu można przyspieszyć zrost kostny średnio o dwa tygodnie, co może zapobiec wielu charakterystycznym zmianom podczas długotrwałego unieruchomienia kończyny.
Wskazania:

Stosowany jest we wszystkich przypadkach, w których niemożliwe jest zastosowanie masażu na chorej kończynie ze względu na przeciwskazania np.: stan zapalny, oparzenia, rozległe rany, opatrunek gipsowy, zmiany dermatologiczne itp..